אודות

אודות

אודות

אירית רוזנבלום, פילוסופית משפטית, היא עורכת דין ישראלית שהגתה את הרעיון החברתי משפחה חדשה וייסדה ארגון הנושא שם זה. על פי תפיסת עולמה, אדם מגיע לכדי שלמות כאשר הוא מצליח לכונן תא משפחתי איתן ותומך, בדרך של זוגיות או בדרך של הורות או בשתי הדרכים גם יחד.

אירית רוזנבלום היא בעלת השכלה משפטית ופילוסופית מאוניברסיטת תל אביב. בראשית דרכה המקצועית עבדה כעורכת דין בתחום המשפחה וכן לימדה לימודי אזרחות בבית ספר יסודי. במשך שבע שנים כיהנה כסגנית ראש המועצה וכממונה על תיק החינוך בישוב שוהם בו התגוררה. כיהנה כיועצת המשפטית של ארגון ויצו - ארגון הנשים היהודיות הגדול בעולם. במהלך שלושה עשורים לימדה קורסים בנושא "תולדות המשפחה" באוניברסיטאות שונות בישראל, הרצתה בארץ ובעולם על אודות המהפכה המשפחתית ועל תפיסת עולמה ופרסמה מאות מאמרים בכתבי עת, באתרי אינטרנט, בעיתונים יומיים ובמגזינים. זאת לצד השתתפות פעילה בתוכניות טלוויזיה ורדיו.

הישגיה של רוזנבלום בתחום זכויות המשפחה אינם מבוטלים, הן באשר לתפישה הכוללת של המושג המשפטי "משפחה" והן ביחס לכלל הזכויות והחירויות הנובעות ממנו. היבט מרכזי בפעילותה של רוזנבלום למען חירויות המשפחה וזכויותיה הוא הצלחתה ליצור אלטרנטיבות אזרחיות ופתרונות משפטיים יצירתיים למי שלא יכלו או לא רצו עד כה ליהנות מחיי משפחה "מוכרים" המאפשרים להם לזכות בהגנה משפטית, כגון משפחות חד הוריות, בני זוג שנבצר מהם להינשא על שום היותם בני דתות שונות, בני זוג מאותו מין ובני זוג שנפסלו לחיתון על רקע איסורים דתיים החלים עליהם.

לפני עשרים שנה הבחינה רוזנבלום שהדמוגרפיה, האקולוגיה והביולוגיה יוצרות שינוי במבנה התא המשפחתי בזמן שהממסד עדיין לא ערוך לכך. היא למדה את התחום והבינה כי בד בבד עם השתנות אורחות החיים של בני האדם - מבחינת התמהיל הדמוגרפי שלהם הכולל שינוי בדפוסי הילודה, ההתיישבות, ההיתחברתות ועוד - משתנה גם המבנה של התא המשפחתי. גלי הגירה עולמיים הביאו להתערות זרים ובני עמים שונים בקרב חברות ומדינות חדשות. בצד כל אלה חווים בני אדם שינויים פיזיולוגיים וביולוגיים המעכבים את הפריון ויוצרים יחסי כוחות חדשים ביניהם ובין משפחותיהם. כל אלה ייצרו תאים משפחתיים חדשים שיחייבו מתן מענה אנושי ואמין. עו"ד אירית רוזנבלום הצליחה לגשר בין האדם למשפחה, בין המשפחה לקהילה ולמדינה ובין המשפחה לתחום המשפט.

בשנת 1998 ייסדה עו"ד אירית רוזנבלום את ארגון משפחה חדשה, המיישם בפועל את השקפת עולמה ואת דרכה המקצועית. הארגון טיפל עד כה בלמעלה מ-100,000 משפחות בישראל והעניק להן את היכולת לנהל חיי משפחה מוכרים ומכובדים. מאז הגתה וייסדה עו"ד אירית רוזנבלום את הארגון היא שינתה את פני החברה והמשפחה הישראליות על ידי יצירת אלטרנטיבות אזרחיות שעונות על הדילמות הנוגעות למעמד האישי בישראל.

את רעיונותיה החדשניים יישמה עו"ד רוזנבלום באמצעות "המוצרים המשפטיים" פורצי הדרך שפיתחה ושזיכו אותה בהכרה בפרסים בינלאומיים. בין המוצרים המשפטיים שפיתחה ניתן למנות את תעודת הזוגיות™ - פתרון ייחודי לבעיית הנישואים האזרחיים בישראל, את תעודת הנצח™ - שילוב של צוואה כתובה ומצולמת, ואת הצוואה הביולוגית™ - מסמך אנושי המשמש צוואה ביחס לתאי הפריון של האדם.

אני מאמינה כי זכות האדם וחירותו להקים משפחה ולזכות בהמשכיות הן יסוד חיוני לצורך קיומו ותפקודו המלא כאדם, וכי על החברה האנושית מוטלת החובה לאפשר לו זאת. אירית רוזנבלום מובילה את הרעיון האנושי בדבר אמונה ובדבר הכוח שמניע אותנו, בני האדם, לחיות וליצור חיים חדשים.

רשימת הישגים וציוני דרך

2017
בית המשפט המחוזי הכיר בתעודת הזוגיות™ שיצרה עו"ד רוזנבלום וקבע שמעמדה כנישואים.

2017

עו"ד רוזנבלום יוצרת תקדים,  אלמן הנושא תעודת זוגיות יהנה מפטור ממס בקבלת כספי ביטוח החיים של בן זוגו.

עו"ד רוזנבלום יוצרת   "ספח ילדים" המצורף לתעודת הזוגיות™, בו נרשמים פרטי הילדים המשותפים של  בני הזוג הספח משמש הצהרת הורות משפטית .

2016
לראשונה תעודת הזוגיות שיצרה עו"ד רוזנבלום,  הוכרה על ידי משרד השיכון לצורך השתתפות בהגרלות הדיור למשתכן.

2015
בעקבות דרישתה של עו"ד אירית רוזנבלום, הכירו שלטונות מס הכנסה, בפטור ממס,  לגבי פעולת העברת זכויות בין בני זוג בתיק ני"ע, גם לבני זוג שאינם נשואים ובני זוג מאותו מין.

2014
לראשונה, תעודת הזוגיות™ הוכרה כנישואים בבית משפט לענייני משפחה.

2013
עו"ד אירית רוזנבלום הוגה את המילה "הורן" כמילה חלופית למילה  "הורה חורג",  האקדמיה ללשון העברית מקבלת את המילה החדשה והיא מצטרפת ללקסחקון המילים העבריות.

2013
משרד התחבורה הכיר בתעודת זוגיות™ באופן המעניק להם זכויות שוות לזוג נשוי.

2013
עו"ד אירית רוזנבלום מפרסמת את טקסט ה"אני מאמין" שלה במסגרת מניפסט פומבי.

2010
עו"ד אירית רוזנבלום פורצת דרך לפונדקאות בינארצית ויוצרת תקדים משפטי המאפשר את הבאתם לישראל, של זוג תאומים שנולדו לזוג גברים באמצעות פונדקאית בהודו.

2010
עו"ד אירית רוזנבלום רושמת את תעודת הזוגיות™  כסימן מסחר באיחוד האירופי.

2009
עו"ד אירית רוזנבלום מחתנת ב"חתונת המאה" חמישה זוגות מאותו מין,  החתונה בה נכחו 10,000 איש, נערכה בחוף ימה של תל אביב, במסגרת חגיגות 100 שנה לעיר תל אביב.

2009
עו"ד אירית רוזנבלום זוכה בתקדים משפטי, המביא להשוואת זכויות של בני זוג מאותו מין, כזוג לכל דבר, במוסד לביטוח לאומי.

2007
עו"ד אירית רוזנבלום הוגה את החלופה האזרחית לנישואים בישראל באמצעות תעודת הזוגיות™, למעלה מ-60,000 איש התחתנו עד היום באמצעות תעודת הזוגיות.

2002

עו"ד אירית רוזנבלום יוצרת תקדים ראשון בישראל כשהיא עורכת טקס נישואין אזרחי בעיר שוהם, זאת, בתוקף תפקידה כסגנית ומ"מ ראש מועצת העיר. 

בטקס זה מחתנת עו"ד אירית רוזנבלום  בני זוג, עולים חדשים יוצאי מדינות חבר העמים, שהמועצה הדתית סירבה לרושמם לנישואין כדת משה וישראל. טקס הנישואין המיוחד נכנס לספרי הסוציולוגיה הנלמדים כיום במתכונת מבחני הבגרות.

2002
עו"ד אירית רוזנבלום מגישה עתירה, ראשונה מסוגה בתולדות המדינה,  בדרישה להכיר בהסכם חיים משותפים בין שתי נשים, בנות זוג.

2001
עו"ד אירית רוזנבלום פורצת דרך המביאה להכרה חלקית בנישואים אזרחיים בישראל. בעתירתה שהתקבלה, הוכרה האפשרות להינשא בנישואים אזרחיים בקונסוליות זרות בישראל.  מאז יכולים בעלי אזרחויות זרות השוהים בארץ להינשא לבני זוגם בנישואים אזרחיים.ה

2018

המחוקק האירי, מחוקק את "חוק ההמשכיות" בנוסח דומה להצעת החוק שניסחה עו"ד אירית רוזנבלום. לפי החוק בנות זוג תוכלנה לבקש לעשות שימוש בזרע בני זוגן שנפטרו. 

2017

עו"ד אירית רוזנבלום יוצרת תקדים משפטי, המאפשר שימוש בזרע שהקפיא קטין והוריו ביקשו להשתמש בו שנתיים לאחר שנפטר. בית המשפט השתכנע כי,  זה היה רצונו של הקטין.

2017

עו"ד אירית רוזנבלום מנסחת את הצעת "חוק ההמשכיות", המונחת באותה שנה על שולחן הכנסת. לפי נוסח הצעת החוק, הורים ובני זוג יהיו רשאים לבקש לעשות שימוש בזרע של קרוביהם שנפטרו.

2014

בצעד חסר תקדים, מבקשת עו"ד אירית רוזנבלום את אישור בית המשפט לקיים צוואה ביולוגית™ בכתב. הצוואה שנערכה בכתב באמצעות עו"ד אירית רוזנבלום ונחתמה על ידי המצווה בנוכחות שני עדים, הייתה הצוואה הכתובה היחידה מסוגה בעולם.  בצוואה זו ציווה אדם צעיר על הוריו לעשות שימוש בזרעו לאחר מותו.  

2013
עו"ד אירית רוזנבלום משמשת "סנדקית" לתינוקת הראשונה בעולם שנולדה לאם שהרתה מזרע של אדם שנפטר חמש שנים קודם לכן. עו"ד רוזנבלום ייצגה את האם והורי האב בכל ההליכים המשפטיים.   

2011

לראשונה בעולם מובילה עו"ד אירית רוזנבלום הליך פורץ דרך, המאפשר את הולדתו של ילד, שנתיים לאחר שאמו נפטרה. הליך משפטי מסובך ומורכב שמנהלת עו"ד רוזנבלום מאפשר לבעלה של הנפטרת לעשות שימוש בעובר, שהוקפא שנים לפני שנפטרה אשתו. באמצעות אם פונדקאית בחו"ל נולד להם ילד משותף הילד הראשון בעולם שנולד בדרך זו.    

2010

עו"ד אירית רוזנבלום יוזמת ומקימה את פרויקט "סב השעה" פרויקט זה נועד לקדם ולאפשר את חידוש הקשר שנותק בין נכדים לבין סבים וסבתות. במסגרת זו יוזמת עו"ד רוזנבלום תיקוני חקיקה המסדירים את זכויותיהם של סבים וסבתות לפגוש את נכדיהם.  (תוקן חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות).

2008

בעקבות עתירתה של עו"ד אירית רוזנבלום הוסדרההאפשרות הגשת ערעור על החלטות בנושא אימוץ ילדים. עד לאותה עתירה, אי אפשר היה לערער על החלטות בנושא אימוץ ילדים והשירות למען הילד היה הפוסק האחרון.

2007

לראשונה בעולם מאתגרת עו"ד אירית רוזנבלום את המערכת המשפטית ומביאה לדיון משפטי וציבורי את סוגיית הצוואה הביולוגית™. בעתירה שהיא מגישה לבית המשפט לענייני משפחה בשם הוריו השכולים של החייל, מבקשת עו"ד רוזנבלום, לקבל את אישור בית המשפט לעשות שימוש בזרע הבן שנהרג, ולהביא ממנו ילדים לאחר מותו. 

2004

עו"ד רוזנבלום מובילה את היוזמה המשפטית רפואית לפיה תינתן האפשרות לנשים רווקות להקפיא את ביציותיהן כדי שתוכלנה לעשות בהן שימוש בעתיד, במקרה של אובדן כושר פריון או בלות. רווקה בת 42, המיוצגת על ידי עו"ד רוזנבלום, היא האישה הראשונה בישראל המקבלת את האישור להקפיא את ביציותיה. בשנת 2010 הוסדר נושא זה במסגרת החוק.   

 2002

לראשונה בישראל פורצת עו"ד אירית רוזנבלום את גבולות הדיון בדבר זכותם של רווקות ורווקים להסתייע בשירותי פונדקאות, במסגרת עתירה עקרונית לבג"צ, עולה שאלת זכותה של רווקה חשוכת ילדים, להסתייע בשירותי פונדקאות. בג"צ אינו מקבל את העתירה אולם נפרצת הדרך להסתייע בשירותי פונדקאות בחו"ל. עו"ד אירית רוזנבלום מובילה את המהלך הראשון בו גבר ישראלי מסתייע בשירותיה של אם פונדקאית בקנדה, לאחר מכן המשיכה להתוות את הדרך המאפשרת עד היום להסתייע בשירותי פונדקאות בחו"ל

 2001

הגתה עו"ד אירית רוזנבלום את הרעיון הייחודי העוסק באפשרות להמשכיות שלאחר המוות והעניקה לו את הכינוי צוואה הביולוגית™.  לקידום ויישום הרעיון, הציעה עו"ד אירית רוזנבלום את הקמתו של "בנק הזרע לחיילים" מתוך כוונה לתת לכל חייל ההזדמנות לשמור על המשכיותו במקרה של שייפגע או ילך לעולמו באופן שיישמר פוטנציאל ההמשכיות והמורשת שלו. במקביל יזמה פרויקט דומה לקידום הרעיון בצבא ארצות הברית ושם הוא מיושם כבר בפועל.

2016

עו"ד אירית רוזנבלום הגתה את הרעיון של אחסון ושימור אישי של כל אחד מאתנו, באמצעות מוצר טכנולוגי המגולם בשבב פרטי המכונה תעודת הנצח(צוואה דיגיטלית) תעודת הנצח היא אמצעי אחסון חדשני שמאפשר לכל אדם לתעד את עצמו, ולאחסן מידע כתוב ומצולם של יצירותיו, רכושו וצוואתו. ייחודו של כלי זה הוא לא רק בהיקף השימור שהוא יכול להכיל אלא גם בזכות היותו כלי קביל מבחינה משפטית. תעודת הנצח משמשת הן צוואה לכל דבר והן זיכרון רחב היקף אודות המצווה, נכס יקר מפז לבני המשפחה והקרובים.   תעודת הנצח ניתנת לצפייה גם באמצעות מכשירי טלפון חכמים

תעודת הנצח נרשמה כפטנט עולמי.

2016
הספר "בגן של אלוהים"  הוצאת מודן  – ספר היסטוריוגרפי המתאר את תולדות המהפכה המשפחתית. הספר עמד בראש רשימת רבי-המכר במשך שלושה שבועות.

2013
המניפסט הרעיוני בדבר זכות האדם למשפחה בישראל – ה"אני מאמין" של המשפחה החדשה בעיני המחברת – פורסם כחוברת אשר צורפה כמוסף לכל העיתונים היומיים.

2002
הספר "תורת המשפחה החדשה" – הוצאה פרטית,  הספר פורש את רשת הזכויות של התא המשפחתי החדש.

2017
פרס רפפורט לנשים פורצות דרך.

2016
נבחרה בידי העיתון ליידי גלובס לאחת מ-50 הנשים המשפיעות בישראל. כך גם בשנים 2008, 2010, ו-2013.

2015
פרס STIVIE – פרס בינלאומי לנשים – בקטגורית אשת השנה בחדשנות על המצאת תעודת הנצח™.

2014
פרס STIVIE בקטגוריית האישה החדשנית, מנהיגת המהפכה העולמית של המשפחה.

2012
פרס STIVIE בקטגורית אשת העסקים החדשנית.

2011
פרס LMA על המצאת הצוואה הביולוגית™ כמוצר משפטי חדשני ופורץ דרך.

2010
פרס  WOMEN SOCIAL LEADERSHIP AWARDS– פרס בינלאומי לנשים מנהיגות חברתית. בכך הייתה לישראלית הראשונה שזכתה בפרס זה. הפרס הוענק מטעם הארגון הבינלאומיOguntê ‎‏‏.

2010
פרס Hubbard One לחדשנות משפטית מטעם אוניברסיטת וושינגטון על המצאת תעודת הזוגיות™ – מוצר חדשני ומוביל.

2009
פרס INNOVACTION – פרס בינלאומי מטעם מוסדות האקדמיה למשפטים ולכלכלה בצפון אמריקה, על פריצת דרך וחדשנות משפטית.

2007
נבחרה בידי העיתון TheMarker Women לאחת מ-40 הנשים המשפיעות בתחום החברה בישראל.